Rodzaje matryc w laptopach

Categories Notebooki

W laptopach możemy znaleźć kilka różnych rodzajów matryc. Matryce są albo lepsze, albo gorsze. Jedno jest natomiast pewne – wybór odpowiedniej jest bardzo ważny pod kątem efektów, jakie będzie nam przynosić praca lub zabawa z takim urządzeniem. Jeżeli chcesz kupić notebooka dobrze, to pomyśl o dobrej matrycy.

Rozdzielczość matrycy

Matryce w laptopach są różne. Taka standardowa natywna rozdzielczość to FULL HD czyli 1920 x 1080. To jest obecnie najbardziej powszechna i najlepsza jakościowo rozdzielczość. Można oczywiście postawić na nieco niższą, czyli HD, ale mniejszej już brać nie powinniśmy. W niektórych przypadkach ludzie decydują się na rozdzielczość 4K, ale ta jest jeszcze w powijakach i znacznie rzadziej się taką wykorzystuje.

Technologia matrycy

Matryce są obecnie produkowane w coraz to lepszych i nowszych technologiach. Taka najlepsza technologia i jednocześnie najczęściej wykorzystywana technologia to IPS. W tej technologii kryształy są ułożone równolegle do powierzchni ekranu i równolegle do siebie. Taka technologia w laptopie sprawia, że kąty widzenia są znacznie większe a odwzorowanie barw lepsze. Oczywiście im lepsza jest technologia matrycy, tym wyższy jest koszt laptopa i trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Rodzaj podświetlenia matrycy

Matryca może być podświetlana na różne sposoby, ale takim najlepszym rodzajem podświetlenia jest podświetlenie LED. Takie podświetlenie jest najlepsze, dlatego że równomiernie podświetla całą matrycę i wszystko bardzo dobrze widać. Nie ma sensu wybierać podświetlenia gorszej jakości, bo nie będziesz z niego zadowolony. Na gorszą jakość podświetlenia możesz się zdecydować wtedy, kiedy rzadziej korzystasz z laptopa.

Przekątna ekranu

Od przekątnej ekranu zależy to, jak komfortowo będzie się nam na nim pracowało. Im większa jest przekątna matrycy, tym lepiej, dlatego takim standardem teraz jest 15,6 cala, ale spotykamy nawet laptopy 17 cali, które są naprawdę świetne. Mamy też mniejsze jednostki, np. takie 14 cali, a nawet jeszcze mniejsze. Im mniejsza jest przekątna ekranu, tym bardziej mobilne jest urządzenie, jednakże spada wtedy komfort pracy na nim, bo ekran i klawiatura są po prostu małe i niewystarczające dla większości zadań.

Matryca matrycy nierówna i z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Tak samo jak z tego, że im lepsza będzie matryca i ekran, tym droższy będzie notebook. Jednakże z uwagi na to, że wiele godzin dziennie patrzymy na ten ekran, to powinniśmy postawić na rozwiązania lepsze nawet wtedy, kiedy będą nieco droższe.

Dodaj komentarz