Laptopy do nauki

Categories Notebooki

Pierwszy laptop dla ucznia to zazwyczaj urządzenie w podstawowej konfiguracji, które ma pozwalać na zapoznanie się z możliwościami, jakie daje nowoczesna technologia. O ile laptopy biznesowe będą służyły do naprawdę skomplikowanych zadań, o tyle laptop do nauki może być najprostszy z możliwych.

Cechy laptopów do nauki

W większości przypadków laptop dla ucznia cechuje się:

  • Niewielką ilością powierzchni dyskowej – ok. 300 GB.
  • Procesorem z dolnej lub średniej półki – zazwyczaj Intel Core i3, rzadziej Intel Core i5.
  • Średnio pojemną baterią.
  • Zintegrowaną kartą graficzną.
  • Obudową wykonaną z tworzyw sztucznych

Stoi to w pewnej opozycji do urządzeń z wyższej półki, które cechują się obecnością pojemniejszego dysku twardego, dedykowanej karty graficznej, wielokomorowego akumulatora, który gwarantuje dużą pojemność oraz wzmocnionej obudowy. Nowe laptopy w takich konfiguracjach nie są dzieciom absolutnie do niczego potrzebne. Jeżeli chcesz dopasować zakup do potrzeb i możliwości dziecka, myśl bardziej realnie i wyceluj nawet w niższą półkę cenową. Pierwszy laptop i tak prawdopodobnie będzie zniszczony, więc nie ma sensu, by kosztował wiele. To tak jak z pierwszym samochodem. On nigdy nie powinien być wysokiej klasy, bo młody kierowca prawdopodobnie szybko go rozbije lub uszkodzi.

Jaka cena laptopa do nauki?

Laptop do nauki dla ucznia, szczególnie tego młodszego może kosztować od 1000 do 2000 zł, ale zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na tę niższą półkę cenową i na obecność dysku HDD oraz koniecznie na napęd optyczny. Ten bardzo często przydaje się do odtwarzania płyt edukacyjnych. Szczególnie wtedy, kiedy konkretne informacje w danym momencie znajdują się wyłącznie na takim nośniku.

Część rodziców, szczególnie tych, którzy dysponują sporymi funduszami, decyduje się na to, by sprawić swojemu dziecku sprzęt, którego rówieśnicy będą mu zazdrościć. Kupują więc coś z typowo wyższej półki, ale czy to jest rozsądne – zdecydowanie nie. Po pierwsze dziecko transportując takiego laptopa do szkoły czy na zajęcia pozalekcyjne i tak będzie go w pewnym stopniu niszczyć. Dodatkowo dobre laptopy, a szczególnie te bardzo drogie padają często łupem złodziei. Okraść dziecko jest znacznie łatwiej niż osobę dorosłą, dlatego im droższy notebook, tym większe prawdopodobieństwo jego utraty.

Oczywiście można takie urządzenie ubezpieczyć, ale czy jest sens dopłacać kolejne pieniądze? Lepiej jest wybrać coś z niższej półki cenowej i mieć pewność, że dziecko nie straci urządzenia. Z kolei, kiedy je zniszczy, to strata nie będzie taka duża.

Dodaj komentarz